Sprawozdanie z pobytu w Londynie – Małgorzata Jagiełłowicz

Staford House International

Londyn 4.11.2019- 15.11.2019r.

Na wyjazd z programem Erasmus+ zdecydowałam się z powodu chęci polepszenia znajomości języka angielskiego. W ramach programu Erasmus + Mobilność nauczycieli brałam udział w dwutygodniowym kursie mającym na celu podniesienie kompetencji językowych nauczyciela.

Kurs realizowany był w szkole językowej  Stafford House International w Londynie.

Zakwaterowałam się w hotelu Pembridge Palace Hotel umiejscowionym tuż przy Hyde Parku.

Zajęcia rozpoczynały się o 9 każdego dnia. W sumie w ramach szkolenia odbyły się 42 godziny z wykwalifikowanym lektorem.  Zajęcia rozpoczynały się i kończyły testami badającymi umiejętności językowe. Zajęcia zawierały materiał poszerzający własne umiejętności językowe ale również poznawałam metody aktywizujące nauczania języka angielskiego. Zajęcia zorganizowane były profesjonalnie, prowadzący był nie tylko świetnym nauczycielem języka angielskiego, ale przede wszystkim potrafił zmotywować słuchaczy  wielu narodowości do aktywnego komunikowania się w języku angielskim.

Wiedzę, którą przekazał lektor była praktyczna i właściwie dobrana do grupy wiekowej. Podczas zajęć uczyliśmy się  jak z niej korzystać będąc w Londynie. Doświadczyłam jak skuteczna w nauce języka jest praca w grupach i w parach. Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy i poznawanie innych krajów, ich tradycji i kultury. Wiele razy porównywaliśmy poruszany problem, który istnieje w Wielkiej Brytanii z krajami z których pochodzili uczniowie: Japonii, Kanady, Brazylii, Francji, Hiszpanii. Wszystkie dyskusje  pozwoliły mi na zdobycie nie tylko nowych kompetencji językowych, otwarcia się na rozmowy międzynarodowe, również zdobycie nowej wiedzy o innych krajach.

Zajęcia były  bardzo interesujące, gdyż oprócz materiałów przygotowanych przez prowadzącą dzieliliśmy się też własnymi doświadczeniami, pomysłami, próbowaliśmy wspólnie rozwiązywać nurtujące nas problemy. W ramach zajęć mieliśmy wycieczkę po Londynie, podczas której nasz lektor był przewodnikiem. Zobaczyłam ciekawe miejsca i wzbogaciliśmy język o nowe terminy.

Poza godzinami spędzonymi na nauce miałam okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Londynu, poznać jego historię i kulturę. Zaskakujące płynne połączenie nowoczesnej architektury miejsc takich jak London City z miejscami zabytkowymi takimi jak Opactwo Westminsterskie czy filmowymi widokami zabudowy mieszkaniowej w okolicach Hyde Parku zachęcały do codziennych, bardzo długich spacerów. Podczas pobytu zwiedziłam również wystawy wspaniałych muzeów takich jak British Museum, The National Gallery czy Natural History Museum. Z uwagi na bogactwo zasobów, niektóre odwiedziłam kilkukrotnie. Kontakt z lokalną kulturą wzbogaciłam uczestnictwem w koncercie w Opactwie Westminsterskim.

Zgromadziłam też wiele materiałów autentycznych, które posłużą mi w pracy z uczniami: bilety komunikacji miejskiej, ulotki, plakaty, menu z restauracji. Wykonałam mnóstwo zdjęć, żeby móc przekazać jak najwięcej.

Wartością dodaną tego kursu jest całodobowe otaczanie się językiem angielskim. Każde wyjście do sklepu, czy do muzeum, zmuszało mnie do kontaktu w tym języku. Codzienne użytkowanie metra pozwalało mi na obycie się nie tylko z geografią miasta, ale również z językiem pisanym. Nie ma lepszego sposobu na naukę języka, niż ciągła konieczność jego wykorzystywania. Ponadto niewątpliwą wartością było również nawiązanie kontaktu z nauczycielami z uczestnikami . Umówiliśmy się na wspólne działania  realizowane w ciągu roku szkolnego.

W załączniku zamieszczam zdjęcia, które choć są wspaniałą pamiątką, to i tak w pełni nie oddają jak piękny i wartościowy był to wyjazd.

Małgorzata Jagiełłowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *